Mámy šestinedělky

Ženy po porodu, ženy šestinedělky je specifická skupina žen, která by potřebovala mnohem více pozornosti, než se jim dostává. Většinou v péči o děťátko zapomínají na sebe, případně řešení svých potíží odkládají na až až až..

Obrátila se na mě jedna zkušená maminka čerstvě po porodu. Nejprve s tím, že má zimnici. Protože spolupracujeme již déle, šlo to jako po másle. Vyprávěla mi o tom, že měla hezký porod, bez zranění, že se tělo hezky vrací k normálu a ona v rámci možností pečuje o svou rodinu. Jen jí přepadla pátý den po porodu zimnice, že si musela jít lehnout.. a že to tak měla po každém porodu. Během těch let maminkování si však začala mnohem více vážit a všímat svého zdraví.

Ano, „přepálila“ start.. příliš rychle vyskočila na nohy a chovala se, jako by vůbec nerodila. Povídaly jsme si o tom, co se s tělem po porodu děje a proč je tak důležité ležet a nechat o sebe pečovat. Rychle pochopila souvislosti i řeč jejího těla a zase se s miminkem zavrtala do pelíšku.

Za dva dny se ozvala znovu. Bolela jí záda. Říkala: „To asi není zdravé, tolik ležet.“ Opět jsme si povídaly o pozadí jejích pocitů. „Jakpak se cítíš, milá ženo, když máš přijímat tolik pozornosti a péče?“ Ťaly jsme do živého. Její vnitřní postoj k tomu, co vše má zvládat žena po porodu se nezměnil. Navenek ležela, vnitřně se s tím necítila dobře, záda ztuhla. Jednoduchá rovnice. Pochopila. Vykomunikovala to se svým mužem, že i on pochopil, záda v mžiku povolila. Ano, žena po porodu si zaslouží mnoho péče. Jen si to dovolit.

A proč je to tak důležité po porodu ležet a nechávat o sebe pečovat? (tlumočím svými laickými slovy, co mi na srdce tolikrát kladla má úžasná porodní bába)

Také mi to trvalo několik porodů, než jsem to celé pochopila. A teď budu psát jen a jen o fyziologii těla. Jde o pánevní dno. Je to taková síť svalů, ideálně si ji představte jako výplet trampolíny. Při porodu se pánevní dno rozvolňuje, natahuje, aby mohlo miminko projít, jako když natahujete pružinky a v dokonalém výpletu trampolíny uděláte díru. Miminko se narodí. A na tom povoleném, vytahaném a rozvolněném pánevním dnu se „valí balvan“, veliká, těžká děloha. Představte si to.. při každém kroku namáháte a zatěžujete stále ještě povolené „vyplandané“ svaly. Již vytažená pružinka se vytahuje víc a víc. Ztrácí svou elasticitu. V rámci času se samozřejmě stahují, děloha zmenšuje. Dopřejte si čas, dopřejte si péči. S padesátkou se vám tato investice do sebe vrátí.

S každým děťátkem se rodí žena znovu. Dopřejte si čas na znovuzrození. Nepospíchejte ze své rodící kukly, ze svého porodního pelíšku. Vše, co v něm načerpáte, vše, co se v něm naučíte, se vám mnohonásobně vrátí.

Skupinový terapeutický trénink 2v1
Získej licenci na nejúčinnější meditační techniky.
Meditační techniky a terapie pro osobní transformaci i vedení skupin.
Letní trénink plný naplňujících zážitků.


Články

Mámy šestinedělky

Adéla Tancerová

Ženy po porodu, v šestinedělí, jsou nesmírně křehké.. i když silné zároveň. Vše se točí kolem toho malého človíčka. Jen maminka, která se stále "líhne" v rámci šestinedělí zapomíná na sebe.. Více


Muži ve vztazích

Adéla Tancerová

Takže muži.. Za mě jsou skvělí, úžasní, tak silní a schopní zhmotňovat vize! …a TAK jiní.. než my ženy.. Pro mě je přirozené tu jejich jinakost respektovat a ctít.. ..ale při setkáních s ženami se často dostáváme do smyčky: On mě nepodpoří. On mě nechápe. On mě sráží.. A ve mně cinká zvoneček: A co ty, ženo? Co ty? Jak ctíš svého muže? Jak respektuješ jeho hodnoty…? Více

 

Nejbližší kurzy

Toto je něco naprosto parádního pro ženy, které pro sebe chtějí udělat něco vyžívujícího, smysluplného a přinést do svého života více radosti. Tento seminář má mnoho co nabídnout, z jeho potenciálu mě až mrazí. Opravdu neváhejte. Podrobnosti www.zivotemzeny.cz .

Lipová - lázně, 20. 1. 2022 - 23. 1. 2022

Zobrazit detail

Toto je něco naprosto parádního pro ženy, které pro sebe chtějí udělat něco vyžívujícího, smysluplného a přinést do svého života více radosti. Tento seminář má mnoho co nabídnout, z jeho potenciálu mě až mrazí. Opravdu neváhejte. Podrobnosti www.zivotemzeny.cz .

Lipová - lázně, 17. 3. 2022 - 20. 3. 2022

Zobrazit detail
 

Pravidelné kurzy

Budeme tančit, dýchat, cvičit a sdílet. Vydáme se na cestu uvolnění, porozumění, sebejistoty, zdraví a krásy. Vystoupíme ze stereotypu, nabereme osvěžující energii a nahlédneme ženské role novým způsobem.

Brandýs n. Labem - Stará Boleslav,

Zobrazit detail